Koniec roku kalendarzowego jest dla nas bardzo intensywny. W tym roku było podobnie. W ramach małych grantów otrzymaliśmy dofinansowanie z Gminy Pyskowice na dwa projekty:
- "Dziś po nich zostały tylko macewy… wyznawcy judaizmu nad Dramą" w ramach którego postawiliśmy pamiątkową tablicę na Cmentarzu Żydowskim i zorganizowaliśmy koncert muzyki żydowskiej. Dziękujemy serdecznie Błażejowi Kupskiemu za opracowanie tekstu, a Łukaszowi Sobczakowi za opracowanie graficzne macew. Kwota dotacji - 4500,00 zł
- "W każdym z nas jest dobro..." w ramach którego postawiliśmy serce na plastikowe nakrętki w południowej części Pyskowic oraz zorganizowaliśmy konkurs plastyczny o tematyce: W każdym z nas jest dobro. Wpłynęło 29 prac wykonanych w różnym formacie i technice. Wszystkie prace zostały nagrodzone upominkami. Kwota dotacji - 3000,00 zł
W grudniu obchodzimy Dzień Wolontariusza - nie mogliśmy w tym roku zorganizować Gali Wolontariatu ale chociaż symbolicznie - za pomocą dyplomów i podsumowania działań w internecie - chcieliśmy nagrodzić działania Szkolnych Klubów Wolontariatu oraz społeczników działających na rzecz Pyskowic i okolic.

ARTdamy czyli jak kobiety w Pyskowicach rozwijają się twórczo

Od wielu lat stawiamy na rozwój pyskowickich kobiet. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać dofinansowanie z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na ziemii”. Razem z członkiniami stowarzyszenia napisałyśmy projekt o nazwie ARTdamy, który przeznaczony był na cykl artystycznych warsztatów dla kobiet z Pyskowic i okolic. Zorganizowałyśmy m.in. zajęcia z florystyki, witrażu, szydełkowania, decoupagu, z ceramiki. Nauczyłyśmy się robić ozdoby tematyczne, świeczki, rzeźby z drutu i powertexu. Plany były ambitniejsze ale… Niestety z powodu pandemii coronawirusa nie udało nam się zorganizować wszystkich warsztatów, ani nie zrealizowałyśmy części zaplanowanych działań. Swoimi dziełami chciałyśmy się pochwalić podczas wystawy w pyskowickim Centrum Wystawienniczym. Planowałyśmy z uczestniczkami projektu duży event w Centrum Wystawienniczym z wernisażem prac, z prelekcją podsumowującą projekt oraz z otwartymi warsztatami. Skorzystałyśmy z propozycji Fundacji Orlen. Zamiast oddać niewykorzystaną kwotę dofinansowania, skrzyknęłyśmy uczestniczki projektu i zaczęłyśmy szyć bawełniane maseczki, które mogliście znaleźć w przestrzeni naszego miasta. W ten sposób z projektu artystycznego, powstał nam projekt łączący ze sobą rozwój, kreatywność z działaniem społecznym.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom warsztatów za cudownie spędzony czas oraz grupie szyjącej maski – a Fundacji Orlen – za zaufanie i przyznane dofinansowanie.

„Kolorowe Pyskowice” to tytuł wakacyjnego projektu, który po raz kolejny organizowalismy w naszym mieście. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ każde przygotowane przez nas wydarzenie cieszyło się dużą popularnością.

Jednym z elementów projektu był cykl podwórkowych zabaw i animacji w różnych częściach miasta. Zdecydowaliśmy się na czwartkowe popołudnia, wybraliśmy lokalizacje uwzględniając także nowo powstające osiedla domków jednorodzinnych no i zaczęło się. Dzięki współpracy z animatorami, z pedagogami cyrku, z wolontariuszami i przyjaciółmi z „Ale Animacje” oraz „Hokus Pokus” zaczarowaliśmy pyskowicką przestrzeń i wypełniliśmy podwórka i skwery śmiechem, pokazami i dobrą zabawą. Lokalizacje, które odwiedziliśmy:

- 4 lipca, – plac zabaw w Dzierżnie

- 11 lipca,  – plac przy ul. Drzymały 6

- 18 lipca,  – plac na Ptasim Osiedlu

- 25 lipca,  – plac zabaw przy ul. Jaworowej

- 01 sierpnia,  – plac po dawnej kotłowni (ul. Wojska Polskiego i Al. 1 Maja)

- 08 sierpnia,  – plac zabaw przy ul. Wieczorka

- 25 sierpnia,  – plac przy ul. Malinowej

I stało się! Kolorowe Podwórka - rozpoczęte ;) i to z przytupem ;) bo takich tłumów chyba jeszcze u nas nie było. Było sporo osób z miasta ale także przyszła do nas liczna grupa mieszkańców Dzierżna. Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje wszystkim się podobały!! Dziękujemy naszej Sylwii, jednocześnie radnej z tamtejszego okręgu za super pomysł i pełną mobilizację mieszkańców. Dziękujemy pozostałym radnym i wice burmistrzowi, którzy przyjęli nasze zaproszenie by porozmawiać z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że i Ci najmłodsi i Ci starsi są zadowoleni ;) Jeśli nas zaprosicie - chętnie na ten plac zabaw jeszcze wrócimy, a tymczasem zapraszamy 11 lipca na plac przy ul. Drzymały 6. Tym razem bardziej kuglarsko.

Jedną z działalności Stowarzyszenia Ludzie Miasta są zajęcia artystyczne dla dorosłych. Staramy się aby były one ciekawe i bardzo różnorodne. Chętnych zapraszamy do śledzenia FB stowarzyszenia. Koszt warsztatów - koszt materiałów.

V Biegiem Rodzin rozpoczęliśmy kolejny projekt pn. Kolorowe Pyskowice" dofinansowany ze środków Pyskowice. W tym roku tematem przewodnim zabawy były bajki :) i chyba przypadły uczestnikom do gustu. Zadania, o różnej tematyce i różnym stopniu trudności, umieszczone były w kilku lokalizacjach Pyskowic. Do naszej zabawy ze swoim punktem dołączyła Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach i Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach - za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować poszczególne punkty, zrobili piękne zdjęcia i tym, którzy zechcieli się z nami bawić ?? Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze i za rok będzie nas jeszcze więcej

Już niedługo pojedziemy z drugą turów darów do Schronisko Miedary. Już prawie wszystko do nas pospływało więc chcielibyśmy podsumować i podziękować. Za zaangażowanie i pomoc w prowadzeniu zbiórki dziękujemy:
1. Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach
2. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach
3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Pyskowicach
4. Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi
5. Szkoła Paczyna
6. Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach
7. MOKiS Pyskowice
8. Przychodnia Weterynaryjna Stanisław Marszałek
9. Przedszkole nr 2
10. Przedszkole nr 5
Z roku na rok pomagających i darów jest coraz więcej. Bardzo Wam dziękujemy i zachęcamy na FB poszczególnych punktów do obejrzenia relacji ze zbiórki

Od sierpnia prowadzimy projekt pn. „Prowadzenie klubu samopomocowego w ramach projektu Aktywni Razem - Centrum Wsparcia Rodziny w Pyskowicach”. Zobaczcie jakie cuda tworzymy w ramach projektu, jakie cudowne miejsca odwiedzamy ;) - projekt trwa do końca lipca 2019r. 

Trochę makaronu, ryżu, dużoooo mąki i chęci :) no i Karolina, której się chciało zorganizować razem z mamusiami. Zobaczcie co się działo i jak było biało, a potem kolorowo, a potem znowu biało - bo mąka królowała i była wszędzie :) Ale najważniejsza była dobra zabawa, zarówno dzieci jak i mam! Myślimy o kolejnych zajęcia, które tworzymy razem! Zapraszamy do wspólnego spędzania wtorkowych poranków w MOKiS

Firma Schenker duży nacisk kładzie na wolontariat pracowniczy. Dwa razy do roku społeczność lokalna może skorzystać ze wsparcia firmy w ramach akcji: zielony i świąteczny czas pomagania. W tym roku udało nam się zorganizować piknik ekologiczny "Kolorowa Piątka z Schenkerem" przy Przedszkolu nr 5. Atrakcji nie brakowało: razem odnowiliśmy piaskownicę uzupełniając o nowy piasek, przeprowadziliśmy konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej, zorganizowaliśmy zbiórkę makulatury, baterii oraz puszek aluminiowych (w zamian za sadzonkę ;) ), posadziliśmy piękne kwiatki w kolorowych skrzynkach. Dzięki pomocy Hani Wierzbickiej stworzyliśmy artystyczne, rodzinne prace plastyczne, dzięki wsparciu wolontariuszy z Szkolnego Klubu Wolontariatu przy SP 3 dzieci wzięły udział w różnych animacjach, a dzięki m.in. Piekarni i Cukierni Schmidt częstowaliśmy się pysznymi pączkami. Największym hitem okazały się pokazy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami OSP Orzech oraz pokazy psich sportów. Dziękujemy Firmie Schenker, pracownikom, którzy się zaangażowali w projekt, przedstawicielom Przedszkola nr 5 i wszystkim, którzy włączyli się w piknik :) Dziękujemy Julce i Ani Bąk za piękną fotorelację!

Stowarzyszenie Ludzie Miasta zaczęło siódmy rok swojej działalności więc informujemy, że już 7 Bal karnawałowy dla dzieci z opiekunami właśnie się odbył! Byliście CUDOWNI, stroje były bardzo ciekawe, nastroje wyśmienite :)

Tradycyjnie współorganizatorem balu był nieoceniony Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, a partnerami animatorki z "Hokus Pokus" i "Ale Animacje". Bal nie mógłby się udać, gdyby nie Anna Szafrańska i Janusz Keller. Dziękujemy także wolontariuszkom ze Szkoły Podstawowej nr 3 za pomoc w animacjach i wszystkim, którzy pomogli zorganizować bal. Widzimy się za rok?

Ach cóż to był za bal... Tańce, przebrania, konkursy i świetna muzyka :) i to wszystko w doborowym towarzystwie cudownych kobiet. Dziękujemy za cudowny wieczór.

więcej

Grudzień to idealny czas by podsumować działania wolontariuszy i społeczników działających w Pyskowicach. Stowarzyszenie Ludzie Miasta drugi raz zorganizowało, dzięki dotacji udzielonej przez Gminę Pyskowice, galę wolontariatu "Nakręcony na pomaganie". Każdy mógł zgłosić swojego kandydata w 3 kategoriach: - grup wolontariuszy wraz z ich opiekunami, - wolontariuszy oraz społeczników, - lokalnych firm/instytucji. W pierwszej kategorii wyróżnieni zostali wolontariusze z: - Szkolnego Koła Wolontariatu „MOPSIK” działającego przy Szkoła Podstawowa nr 5 Pyskowice, - Szkolnego Koła Wolontariatu „Sercem Pomocni” działającego przy Szkoła Podstawowa nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach, - z Zespołu Szkół im. M. Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, - CARIITASU działającego przy parafii Parafia Nawrócenia św. Pawła, - z COOLturalnego wolontariatu MOKiS Pyskowice oraz artystyczni wolontariusze naszego stowarzyszenia. W drugiej kategorii wyróżnienia za liczne zasługi odebrali: Barbara Szyszka, Mateusz Stenchły, Katarzyna Szymczak, Wojciech Smyl, Patrycja Surman, Teresa Woźniak, Aleksandra Frueauff, Beata Perlińska, Zbigniew Awramienko, Karolina Ceglarz, Anna Płoskonka, Anna Pietrzak. Firmy i instytucje wspierające działania społeczne i wolontaryjne: Stowarzyszenie dobroczynne „Podaruj serce”, GTW Gliwice, Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, P.A. NOVA SA, Firma „Marwa”, Paweł Garczarek, AZ-MOTORS, Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach, HH Poland, MOKiS Pyskowice, Firma Hybryd, ITD24, Schenker sp. z o.o. Dziękujemy wszystkim za piękne i chwile i za czas i zaangażowanie, które poświęciliście na działania dla Pyskowic i pyskowickiego społeczeństwa. Bez Was większość działań nie mogłaby się odbyć! DZIĘKUJEMY!!

Naszą tradycją stały się zabawy dla Pań. Dwa razy do roku spotykamy się by potańczyć, poplotkować i dobrze się pobawić. Dobrze, że Wam się chce ;) bo bardzo lubimy nasze zabawy. Zapraszamy już w karnawale.

 

Co roku, w okresie jesienno-zimowym, dzięki dotacji udzielonej przez Gminę Pyskowice, organizujemy szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci z pyskowickich szkół podstawowych. Oprócz podstawowych zasad udzielenia prawidłowej pomocy, dzieci, są uczone odpowiednich postaw i reakcji, mogą także praktycznie poćwiczyć zdobyte umiejętności. Każdy z nas powinien w przypadku zagrożenia życia reagować i pomagać. Mamy dla Was jeszcze jedną, ważna w tym okresie informację. Ponieważ temperatury na dworze są coraz niższe apelujemy o czujność i reakcje! Gdy zobaczycie osoby bezdomne, śpiące w nieogrzewanych miejscach lub na dworze - reagujcie! Najlepiej zawiadomić Policję (tel. 997) lub Straż Miejską (tel. 986).

24.08.2018 r. Piknik na zakończenie wakacji

Na zakończenie wakacji ale i projektu :"Kolorowe Pyskowice" zorganizowaliśmy piknik dla dzieci z rodzicami w tzw. Starym Parku. Dzięki wielu cudownym ludziom udało nam się stworzyć niesamowity klimat i moc atrakcji. Więcej:

 

To już coroczna tradycja, że jesienią organizujemy w Pyskowicach wspólne sadzenie krokusów, żeby pięknie nam zakwitły wiosną. Tym razem sadziliśmy 20 i 24 października w parku Piłsudskiego oraz na skwerze Żwirki i Wigury. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.To już coroczna tradycja, że jesienią organizujemy w Pyskowicach wspólne sadzenie krokusów, żeby pięknie nam zakwitły wiosną. Tym razem sadziliśmy 20 i 24 października w parku Piłsudskiego oraz na skwerze Żwirki i Wigury. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Bardzo dziękujemy za to, że wzięliście udział w kolejnym, Pyskowickim Dniu Dawcy Szpiku Kostnego. Dzięki ogromnej pracy wielu wolontariuszy pod przewodnictwem Karolina Ceglarz oraz Anna Bąk udało się zarejestrować 67 osób! To piękny wynik ;) dziękujemy wszystkim.

„Bene Meritus” (z łac. dobrze zasłużony) to nagroda corocznie przyznawana przez Radę Powiatu Gliwickiego osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które najlepiej przysłużyły się społeczności powiatu. W tym roku wręczona została podczas XX Dożynek Powiatu Gliwickiego i Gminy Toszek, obchodzonych 2 września w Ciochowicach. W 2018 r. otrzymali ją: w kategorii indywidualnej –  Grzegorz Nocoń z Knurowa, a w kategorii zbiorowej – Stowarzyszenie Ludzie Miasta z Pyskowic. Symboliczne statuetki oraz dyplomy wręczył nagrodzonym Andrzej Kurek – przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, a gratulacje złożył starosta gliwicki – Waldemar Dombek. 

24 oraz 25.10.2018r. 

Wracamy po wakacjach do zajęć artystycznych dla dorosłych. Na dobry początek wymarzone warsztaty z witrażu. Więcej zdjęć

 

8 - 9.09.2018r. Podczas tegorocznych Dożynek w Pyskowicach dziewczyny ze Stowarzyszenia Ludzie Miasta ze współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu zorganizowały bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców. Można był upleść kolorowy wianek oraz zrobić swojego sianotwora. Więcej zdjęć

13.08.2018r. To już ostatnie Kolorowe Podwórko, które odbyło się w ramach projektu KOLOROWE PYSKOWICE. Było głośno, kolorowo i zabawnie ;) a także edukacyjnie o co zadbał Hapijama Fun Art. Podwórko przy ul. Drzymały i Kochanowskiego uważamy za bardzo udane. Bawiły się nie tylko dzieci ale i dorośli ;) i o to chodzi w naszym projekcie!
Więcej zdjęć 
 

9.08.2018r. Ostatnie spotkanie ze sztuką w ramach projektu KOLOROWE PYSKOWICE odbyło się pod hasłem szycia zabawek z filcu. Okazało się, że igła z nitką wciąga nie tylko dzieci ale i dorosłych. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i obserwowania naszej strony ponieważ niedługo ruszamy z warsztatami.

więcej zdjęć 

6.08.208r. Spotkania na Kolorowych Podwórkach cieszą się w projekcie Kolorowe Pyskowice największym zainteresowaniem ;) udowodniliście to na podwórku w okolicy ul. Braci Pisko. Cieszymy się, że było Was tak dużo. Mamy nadzieję, że Wam się podobało i atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie i animatorów z firmy KOLORADO przypadły Wam do gustu.
Więcej zdjęć 

03.08.2018r. Gry planszowe wracają do łask ;) a jeśli dodać do tego ładną pogodę to dobra zabawa gwarantowana. Tak było na Starej Banie na placu Żwirki i Wigury. Zapraszamy na kolejne spotkania...

więcej zdjęć 

2.08.2018r. To już druga tura ;) takie było zainteresowanie warsztatami z malowania trampek specjalnymi farbami. Wypatrujcie nas teraz w cudnych, kolorowych trampeczkach. Niedługo ruszymy z następnymi warsztatami więc warto obserwować nasz profil i stronę www. 

więcej zdjęć 

1.08.2018r. Bardzo lubimy organizować różne wydarzenia na "Starych Pyskowicach". Często wspiera nas w tym Stowarzyszenie Stacja Pyskowice za co bardzo dziękujemy. Kolorowe Podwórko na placu zabaw przy ul. Traugutta było szczególne gdyż Straż Pożarna, która nas odwiedziła przygotowała nie lada niespodziankę - zabawę w pianie. 

Więcej zdjęć 

31.07.2018r. To już drugie podwórko w projekcie Kolorowe Pyskowice. Dziś bawiło nas Kolorado Iwona Głębocka. Było mnóstwo ciekawych atrakcji. Były zabawy, konkursy, balony, bańki mydlane, zabawy z balonami wodnymi i.... wizyta bardzo ciekawych gości ;) Odwiedziła nas Straż Pożarna, która pomogła nam przeżyć upały. Sprawili nam wielką frajdę. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji tego podwórka.

więcej zdjęć 

30 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie placu zabaw w Starym Parku. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu ;) Przygotowaliśmy razem ze Stowarzyszeniem Stacja Pyskowice mnóstwo atrakcji. Mamy nadzieję, że Wam się podobało. 

Więcej zdjęć 

21-22.07.2018r. Podczas tegorocznych Dni Pyskowic członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami MOKiS prowadzili STREFĘ ZABAWY z bezpłatnymi warsztatami. Dzieciaki mogły stworzyć biżuterię, zamotki na dużych szydełkach, pomalować anioła lub uszyć zawieszkę z filcu. Mamy nadzieję, że pomysł się spodobał i na stałe wejdzie w program Święta Miasta

19.07.2018r. W ramach projektu "Kolorowe Pyskowice" odbywa się cykl spotkań ze sztuką prowadzony przez Ewę Hajduk i naszych cudownych wolontariuszy z zajęć artystycznych dla dorosłych. Podczas pierwszego spotkania malowaliśmy wakacyjne witraże na pleksi. Zobaczcie jak wyszło ;)

26.07.2018r. Drugie spotkanie w ramach Spotkań ze Sztuką musieliśmy odwołać i zmienić termin. Ale na szczęście, za drugim razem pogoda nam sprzyjała ;) to pewnie zasługa aniołów, które tworzyliśmy.

W ramach projektu Kolorowe Pyskowice, dofinansowanego przez minę Pyskowice, odwiedzamy nasze podwórko z różnymi animacjami. Pokazujemy dzieciakom jak się można bawić, uczymy ich i wypełniamy ich czas wolny ciekawymi atrakcjami. Na podwórku przy ul. Chrząszcza Mistrz Piotr - uczył nas sztuki cyrkowej. Było zabawnie i twórczo. Zapraszamy na kolejne podwórka ;)

Niektórzy się z nas śmieją, że nie ma w Pyskowicach imprezy, która mogłaby się bez nas odbyć ;) Czasem symbolicznie ale często dołączamy nasze "3 grosze" to pyskowickich wydarzeń. Tak też było na festynie na Starej Banie, podczas Pikniku Rodzinnego. Przybyliśmy tam z animacjami i naszym sprzętem. I dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Stacja Pyskowice, MOKiSem powstał ciekawy i bardzo rodzinny festyn.

22.06.2018r. Warsztaty dla dorosłych to już pomału nasza tradycja. Tym razem po raz pierwszy - ale pewnie nie ostatni, gdyż zainteresowanie malowaniem trampek jest spore. Zobaczcie jakie cuda powstały. 

Więcej zdjęć 

17.06.2018r. Tegoroczny projekt Kolorowe Pyskowice rozpoczęliśmy od tradycyjnego Biegu Rodzin, czyli rodzinnych podchodów po Pyskowicach. Było rodzinnie i wesoło. Wiele ciekawych konkurencji w których najważniejszy był wspólnie spędzony czas i dobra zabawa. Mamy nadzieję, że rodziny zadowolone i następnym razem będzie Was jeszcze więcej ;)

08.06.2018r. Warsztaty z robienia mydełek - takie cudne warsztaty odbyły się w piękny, czerwcowy, piątkowy wieczór. Dziękujemy Ewie Hajduk i Darii Minorczyk za prowadzenie warsztatów i świetną zabawę, a uczestnikom za udział ;)

więcej zdjęć